Prut

Klasické vláčecí pruty na štiky mají délku tři metry a doporučenou vrhací zátěž do 20 do 50 gramů. Kdo vláčí na otevřené vodě nebo ze člunu, může klidně mít i prut kratší. Kratší modely jsou snáz ovladatelné a ani při delším používání nás tolik neunaví. V případě, že chytáme na mimořádně velké a těžké nástrahy, jsou vhodnější pruty s doporučenou vrhací zátěží od 40 do 80gramů.

Pro hlubinnou přívlač se mohou používat běžné vláčecí pruty, v případě potřeby je možné použít i silnější provedení. Pouze ten, kdo loví s downriggerem, by si měl pro tento způsob lovu pořídit speciální pruty, které lze na základě jejich extrémně průběžné akce více přepínat.

Naviják a vlasec

To, zda budeme používat smekací naviják, nebo multiplikátor, je víceméně věc osobního vkusu. Vláčet se dá určitě snáz se smekacími navijáky, ale pro hlubinnou přívlač jsou vhodnější spíš multiplikátory. Při odvíjení vlasce se s nimi jednodušeji zachází a jejich robustní převody jsou lépe uzpůsobeny většímu zatížení.

Velikost navijáku by měla být zvolena tak, aby pojal 200 až 250 metrů vlasce příslušného průměru. Pro rybáře, kteří loví přívlačí, je nejvhodnější monofilní vlasec o průměru od 0,27 do 0,35 mm podle předpokládané velikosti štiky a podle množství překážek ve vodě. Pro hlubinnou přívlač je lepší vlasec s průměrem 0,40 nebo 0,45 mm. Alternativně lze použít splétanou šňůru, která je při stejné nosnosti tenčí a téměř se neprotahuje.

Příslušenství a nástrahy

Velmi důležitým náčiním pro rybáře, lovícího na přívlač, jsou obratlíky s velkou nosností. Umožňují rychlou výměnu nástrahy, nesmějí se však při zatížení deformovat. Ocelový návazec můžeme pro přívlač a hlubinnou přívlač zvolit kratší než při lovu na přirozenou nástrahu. Pětatřiceticentimetrový návazec nespolkne ani velká štika. Osobně ovšem při lovu přívlačí lanko nepoužívám.

K vylovení ryby má třpytkař velký skládací podběrák nebo prostorný raketový podběrák, na palubě člunu je lepší používat krátké, ale robustnější modely s kruhovým, zcela uzavřeným kovovým rámem. Tomu, kdo loví ze člunu často, může být také velmi prospěšný echolot. Ukazuje spolehlivě hloubku, případné zlomové hrany i hejna menších ryb.

Na Zoufalí rybáři najdete velké množství rybářského vybavení za bezvadné ceny. Kupte si rybářské potřeby, pruty, navijáky, nástrahy od znamých výrobců rybářských potřeb. Naše heslo zní – s námi chytnete vše. Pořiďte si kvalitní rybářské potřeby a načerpejte inspiraci v našem rybářském magazínu. Zoufalí rybáři nakonec nebudete.
Vybírejte z nabídky
10448
produktů
160
ověřených dodavatelů
Top akce a slevy na vybrané zboží
© Copyright 2018 - 2021 - 
Zoufalí rybáři