Podoustev je velmi rozšířená ryba v širších úsecích řek cejnového pásma, kde se zdržuje jen v určitých tratích. Podoustev vyžaduje tvrdé, písčitoštěrkové až drobně kamenité dno. Podoustev vytahuje proto někdy i dost vysoko do parmového pásma.

Podoustev říční – kde ji lovit

Podoustev najdeme v proudnici na rozhraní proudu a mělčin, v místech, kde proud zaniká v klidné rozlitině nebo zátočině, nebo za překážkami a většími balvany v řečišti. Podoustev se vyskytuje i v údolních nádržích, především v koncovém vzdutí. V posledních letech z některých vod pomalu mizí. Podoustev žije u dna.

Podoustev říční – kdy ji lovit

Podoustev lovíme po celý rok podobně jako plotici nebo ostroretku. Bere dobře i při oblevě v lednu. V letních měsících při oteplení vody podoustev hledáme i v mělkých proudech.

Podoustev říční – vhodné náčiní

Velmi jemné, citlivý a přesně vyvážený splávek, vlasec o tloušťce 0,15-0,20, háčky velikosti 4-9. Mušky nymfy.

Podoustev říční – lovební způsoby

Lov podouství se nejvíce podobá lovu ostroretky. Na plavanou se splávkem, který musí být vyvážen tak, aby jeho čtyři pětiny byly ponořeny pod vodou. Na položenou se splávkem i bez splávku, nástraha vždy na dně.

Podoustev říční – vhodné nástrahy

Podobné jako u ostroretky a plotice. Larvy vodního hmyzu, patentky, hnojní červi, bílí červi, bahýnko, těsto, těstoviny, kroupy, škubánky, sýr, pařená houska apod. V zásadě platí, že v teplejším období nabízíme podoustvím nástrahy rostlinného původu, v chladnějším období nástrahy živočišného původu, především larvy vodního hmyzu, hnojné červy a patentky. Protože podoustev má poměrně malá ústa a potravu sbírá ze dna, dáváme raději menší nástrahy.

Podoustev říční – ostatní

Podoustev žije pospolitě, je velmi opatrná, plachá a nedůvěřivá. Během chytání je třeba prohazovat a vnadit. Málokdy přesahuje délku 35 cm a hmotnost 0,5 kg. Maso má velmi chutné. Při zdolávání nebo vracení podměrečné podoustve musíme být opatrní, utržená nebo do vody vhozená podoustev vyplačí celé hejno a trvá to značně dlouho, než se uklidní.

Na Zoufalí rybáři najdete velké množství rybářského vybavení za bezvadné ceny. Kupte si rybářské potřeby, pruty, navijáky, nástrahy od znamých výrobců rybářských potřeb. Naše heslo zní – s námi chytnete vše. Pořiďte si kvalitní rybářské potřeby a načerpejte inspiraci v našem rybářském magazínu. Zoufalí rybáři nakonec nebudete.
Vybírejte z nabídky
10448
produktů
160
ověřených dodavatelů
Top akce a slevy na vybrané zboží
© Copyright 2018 - 2021 - 
Zoufalí rybáři