Okoun  – kde jej hledat

Okoun je velmi hojně rozšířen, i když v některých úsecích tekoucích vod přechodně okoun skoro vymizel. Okouna najdeme téměř ve všech vodách a rybnících. Okoun se vyhýbá horním úsekům pstruhových vod a tokům s rychlou a chladnou vodou. Okoun, původem hlubinná ryba, našel velmi dobré podmínky ve většině údolních nádrží, kde se stal atraktivní rybou co do množství úlovků. Okouny hledáme na jaře v mělčí vodě při březích, s poklesem teploty vody na zimu se stahuje do hlubin. Okoun říční vyhledává místa s úkryty. Na podzim se okoun drží při březích.

Jinak okoun hledá potravu ve všech vrstvách vody. Okouny říční hledáme  především tam, kde jsou houfy drobných rybek. Velcí okouni se zdržují vždy v blízkosti nějakých úkrytů. Na údolních nádržích se drží okouni ve větších hloubkách, odkud vyjíždějí na mělčiny. Při strmých skalnatých březích stávají okouni pod útesy a ve výklencích skalních stěn. Okouni jsou během dne v pohybu. Proto nedočkáme-li se na jednom místě záběru, přemísťujeme se na jiná místa. Stejně berou-li nám okouni a najednou přestanou. Stejně zkoušíme, zda berou u dna nebo ve vrchních vrstvách vody. Úlovky okounů nejsou vzácností, problém je jen, kde je hledat. V řekách hledáme okouny nad jezy a při ústí přítoků.

Okoun  – kdy jej lovit

Okoun je při chuti po celý rok. Nejlépe bere okoun  po tření (červen) a potom od srpna do prvních mrazů. V letních slunečných dnech zabere okoun jen zřídkakdy. Na jaře a na podzim bere okoun po celý den, v létě ještě tak brzy ráno a pozdě večer, je-li chladno a větrno. K podzimu, když ráno leží řídká mlha nad vodní hladinou, časně ráno od východu slunce.

Okoun – vhodné náčiní

Prut normální a lehčí, vlasec o tloušťce 0,20-0,25, háčky 5-1/0, dobře vyvážený splávek, souudicoví, muškové nástavce a vybavení pro přívlač, kosaky, strímry, ale i woblery.

Okoun –  lovební způsoby

Na plavanou se splávkem (na jaře žížala, malá živá rybka i sám maličký okounek), na položenou se splávkem i bez splávku (žížaly i živá rybka), spouštění a zvedání souudicovím za použití všech druhů nástrah na okouny (jen živočišného původu), přívlač (třpytka a rybka na systémku), v létě více při povrchu,jinak spíše u dna, svislá přívlač, vláčená muška nebo háček s červenou bavlnkou. Přestože používání pilkerů a kosaků u ortodoxních třpytkařů má příchuť primitivnosti, je to způsob, který vyžaduje větší cit a zkušenosti než běžné vláčení.

Okoun – vhodné nástrahy

Na okouny používáme nástrahy jen živočišného původu, jako žížaly, rybky, patentky nebo jejich kousky. Rotační třpytky (např. Mepps – nejosvědčenější je tzv. “Cyankáli”). Mušky typu nymf. Marmiška, na kterou nastražíme oko z prvního uloveného okouna. Zda je na okouny v den lovu výhodnější a účelnější dešťovka nebo živá rybka, je nejlépe vyzkoušet. Při nedostatku vhodných nástrah můžeme na okouna s úspěchem nastražovat kousky okouního masa. Také u nás platí rčení: Chceš-li chytit okouna, vezmi okouna jako nástrahu.

Okoun – ostatní

Okoun říční je dravá, hltavá a shánčlivá ryba. Okoun žije pospolité v hejnech, která jsou tvořena okouny podobného věku nebo velikosti. Čím jsou okouni starší, tím je houf menší, protože staří okouni jsou velmi opatrní samotáři. Běžně lovení okouni mají hmotnost 0,3-0,5 kg., těžší kusy jsou vzácnější. Okoun má velmi chutné maso. Při dostatku potravy roste rychle, pokud nejde o zakrnělé jedince. V rybnících a pstruhových vodách je okoun nevítanou, a proto hubenou rybou. Jinak je to významná hospodářská i sportovní ryba. Malí okounci jsou velmi dobrá nástraha, hřbetní ploutve není třeba ostříhávat.

Vnadění okouna je účinné, provádí-li se delší dobu, pravidelně a ve stejnou denní dobu. Během chytání okounů prohazujeme návnadu, abychom stáhli drobné bílé rybky, za kterými připlavou okouni. Okouna musíme zdolávat opatrně, poněvadž má křehké pysky. K podzimnímu chytání okounů na plavanou při břehu používáme jemné náčiní a velmi malé nástrahy. Je mylný názor, že v té které vodě jsou jen malí a zakrnělí okounci. Kde jsou malí okounci, jsou i velcí okouni, jenže opatrní. Okoun se škrabe dobře v čerstvém stavu pomocí rybí škrabky, která by neměla chybět ve výbavě žádného rybáře. V jezerních oblastech, kde okouni patří mezi nejhojnější ryby, se za nejúčinnější metodu pokládá zvedání a spouštění (svislé vláčení) pomocí pilkerů a kosáků. Při zdolávání i menších okounů používáme vždy podběrák.

Na Zoufalí rybáři najdete velké množství rybářského vybavení za bezvadné ceny. Kupte si rybářské potřeby, pruty, navijáky, nástrahy od znamých výrobců rybářských potřeb. Naše heslo zní – s námi chytnete vše. Pořiďte si kvalitní rybářské potřeby a načerpejte inspiraci v našem rybářském magazínu. Zoufalí rybáři nakonec nebudete.
Vybírejte z nabídky
10448
produktů
160
ověřených dodavatelů
Top akce a slevy na vybrané zboží
© Copyright 2018 - 2021 - 
Zoufalí rybáři