Lov sumců ze dna na rousnice. Metoda určená pro lov sumců na stojatých a tekoucích vodách ze dna.

 • Kmen: pletená šňůra 40 – 70 kg např. Sanger WK PowerLine, PowerPro, Tufline XP, Kevlon....
 • Návazec: pletená šnůra (návazcová) 40 – 100 kg odolná proti oděru
 • Háček: podle velikosti nástrahy – jednohák 4/0 – 9/0 (nejlépe OWNER, Sanger)
 • Ryby: sumec
 • Nástraha: chomáč rousnic

Metoda určená pro lov sumců na stojatých a tekoucích vodách ze dna. Některé níže uvedené informace týkající se nosností šňůr apod. jsou pouze orientační, v praxi se mohou lišit podle podmínek. Navíc předem nevíme, zda přijde záběr od sumce 60 cm nebo třeba jedince přes 2 metry, proto je vhodné tomu náčiní přizpůsobit.

 • Montáž se dá nahodit, ale je lepší ji zavézt.
 • Uzly: Grinner + pojistný uzel.

Podvodní splávek na sumce

Metoda určená pro lov sumců na tekoucích vodách.

 • Kmen: pletená šňůra 50 – 80 kg, např. Sanger WK PowerLine, PowerPro, Tufline XP, Kevlon....
 • Návazec: pletená šnůra (návazcová) 70 – 100 kg odolná proti oděru
 • Háček: podle velikosti nástrahy – jednohák 5/0 - 10/0, trojhák 3/0 – 6/0. Používám vždy jen jeden jednohák nebo trojhák 3 – 5 cm od podvodního splávku píchnutý k hlavě ryby ...na stojaté vodě se hák píchne k ocasu. Nejlepší je použít háky Owner, ale je potřeba razantní zásek, protože drát je silnější, zato však vydrží.
 • Ryby: sumec
 • Nástraha: živá rybka 20 - 40cm (cejn, tloušť, kapr, plotice, lín), rousnice popř. kalamáry

Metoda určená pro lov sumců na tekoucích vodách, ale lze použít i na stojatých vodách. Některé níže uvedené informace týkající se nosností šňůr apod. jsou pouze orientační, v praxi se mohou lišit podle podmínek.

Metoda je určena pro lov sumců hlavně na tekoucích vodách, ale je možné použit i na stojatých vodách, výborná je pro lov na řekách a to hlavně napodzim. Montáž se dá nahodit, ale je lepší ji zavézt. S touto montáží jsem ale chytal i na stojaté vodě – v korytě bývalého potoka a zejména na podzim byla úspěšná. Je ideální pro lov na vodách, kde je zakázáno lovit na bojku a zavážet – dá se nahodit cca 30-40m.

Velkou výhodou je to, že lze lovit na velké vzdálenosti – je to v podstatě lov na položenou. Kuriozitou při lovu na podvodní splávek byl úlovek candáta obecného 75 cm na 15 cm cejnka na 60 g podvodním splávku.

Alternativní řešení:
Je možné kotvící zátěž (kámen) umístit „na pevno“ tj. na trhačku – při záběru tedy sumec volně neodvíjí šňůru z navijáku, ale utrhne trhací vlasec nebo jej utrhneme my při záběru. Tuto variantu jsem však sám ještě netestoval. Montáž se zátěží „na trhačku“ je nutné zavézt.

Poznámky

 1. Zarážky u splávku tvoří gumové korálky průměru 0.5 – 1 cm a nebo tvrdší hadičky o průměru 2mm a víc, kde je šnůra protažena dvakrát, aby po šňůře zarážka tak snadno nesjela.
 2. Pro montáže je nezbytné použit provlékací strunu
 3. Vážeme nejdříve háček, pak vynecháme 3-5cm, dáme zarážku, pak splávek (širší částí směrem k háčku), další zarážka - návazec - obratlík - gumový korálek .....
 4. Pro rousnice a menší rybky lze použít i splávky o gramáži menší tj. 10-15 gramů

Trhací bojka

Metoda pro lov sumců na stojatých i tekoucích vodách.

 • Kmen: pletená šňůra 50 - 90 kg např. Sanger WK PowerLine, PowerPro, Tufline XP, Kevlon....
 • Návazec: pletená šnůra (návazcová) 80 - 120 kg odolná proti oděru, případně chráněná bužírkou proti zamotání (oděru)
 • Háček: podle velikosti nástrahy – jednohák 6/0 - 10/0, trojháky 3/0 - 6/0 (1-3 ks), nejlépe OWNER, Sanger
 • Ryby: sumec
 • Nástraha: živá rybka 20 – 50 cm (cejn, tloušť, kapr, plotice, lín, úhoř), rousnice. Úhoře nastražuji na jeden jednohák ve druhé třetině jeho těla, rousnice také na jednoháček. Pozor na zákonné míry ryb! Někdy bývá dobré chytat na ryby, které se v daném revíru hojně vyskytují.

Trhací vlasec: 0.18 - 0.30 mm podle podmínek, délka max. 1.5 m (v ČR viz. RŘ, konkrétně předepsaná vzdálenost 1.5 m mezi pomocnou bojkou a splávkem). Na obou koncích vlasce je dobré navázat karabiny pro snadnější připevnění ke splávku a pomocné bojce. Nebo je možné na jednom konci vytvořit smyčku a tu využít pro přichycení k pomocné bojce, na druhý konec karabinu.

Velikost pomocné bojky a splávku je max. 10 x 10 x 10cm (v ČR viz. RŘ). Bojka smí být max. 25 m od břehu.

 • Uzly: Používám grinner s pojistným uzlíkem

Metoda určená pro lov sumců na stojatých až středně tekoucích vodách. Některé uvedené informace týkající se nosností šňůr apod. jsou pouze orientační, v praxi se mohou lišit podle podmínek. Metoda je uzpůsobena rybářskému řádu pro ČRS. V MRS se může lišit.

Metoda je určena pro lov sumců na stojatých i tekoucích vodách, kde je povoleno zavážení – tato montáž se totiž musí zavážet. Na rozdíl od pevné bojky, kde po záběru vláčíte spolu se sumcem i těžkou kotvící montáž a bojku (činku), tak u trhací bojky zdoláváte jen montáž se splávkem a kontakt s rybou je daleko lepší.

Alternativní řešení:
Pokud lovíte blízko břehu nebo poblíž překážek (padlé stromy apod.), je možné přivázat druhý konec trhacího vlasce k překážce nebo ke břehu. Pokud lovíme u překážek je dobré tomu přizpůsobit náčiní.

Postup

 1. Nejprve zavezeme pomocnou (kotvící) bojku 2 - 3m za místo, kde chceme lovit
 2. Montáž s nástrahou a trhacím vlascem přivážeme k pomocné bojce (smyčkou, připnutím karabiny) a loďkou jedeme ke břehu, kde dáme prut do stojanu a vyšponujeme. Špičky směřují nahoru.
 3. Je možné zavážet i ze břehu, kdy jeden rybář drží prut na břehu a druhý zaváží a připevňuje trhací vlasec k pomocné bojce – já zavážím podle bodu 3 a vyhovuje mi to. Prut potom umístíme do stojanu, vyšponujeme a špičky směřují vzhůru.
 4. Na špičku připevníme rolničku popř. chemické světlo.

Poznámky

zkuste používat zvukové splávky, sumec reaguje na vibrace a zvuky

 • je možné použít i hrkací olovo (zásadně podlouhlé)
 • nezapomenout na zarážku nad olovem
 • při lovu na bojku by měla špička prutu směřovat vzhůru
 • šňůra mezi prutem a splávkem by měla být našponována
 • pro montáže je nezbytné použit provlékací strunu.
Na Zoufalí rybáři najdete velké množství rybářského vybavení za bezvadné ceny. Kupte si rybářské potřeby, pruty, navijáky, nástrahy od znamých výrobců rybářských potřeb. Naše heslo zní – s námi chytnete vše. Pořiďte si kvalitní rybářské potřeby a načerpejte inspiraci v našem rybářském magazínu. Zoufalí rybáři nakonec nebudete.
Vybírejte z nabídky
10448
produktů
160
ověřených dodavatelů
Top akce a slevy na vybrané zboží
© Copyright 2018 - 2021 - 
Zoufalí rybáři