Lov sumců ze dna na rousnice. Metoda určená pro lov sumců na stojatých a tekoucích vodách ze dna.
Metoda určená pro lov sumců na stojatých a tekoucích vodách ze dna. Některé níže uvedené informace týkající se nosností šňůr apod. jsou pouze orientační, v praxi se mohou lišit podle podmínek. Navíc předem nevíme, zda přijde záběr od sumce 60 cm nebo třeba jedince přes 2 metry, proto je vhodné tomu náčiní přizpůsobit.
Metoda určená pro lov sumců na tekoucích vodách.
Metoda určená pro lov sumců na tekoucích vodách, ale lze použít i na stojatých vodách. Některé níže uvedené informace týkající se nosností šňůr apod. jsou pouze orientační, v praxi se mohou lišit podle podmínek.
Metoda je určena pro lov sumců hlavně na tekoucích vodách, ale je možné použit i na stojatých vodách, výborná je pro lov na řekách a to hlavně napodzim. Montáž se dá nahodit, ale je lepší ji zavézt. S touto montáží jsem ale chytal i na stojaté vodě – v korytě bývalého potoka a zejména na podzim byla úspěšná. Je ideální pro lov na vodách, kde je zakázáno lovit na bojku a zavážet – dá se nahodit cca 30-40m.
Velkou výhodou je to, že lze lovit na velké vzdálenosti – je to v podstatě lov na položenou. Kuriozitou při lovu na podvodní splávek byl úlovek candáta obecného 75 cm na 15 cm cejnka na 60 g podvodním splávku.
Alternativní řešení:
Je možné kotvící zátěž (kámen) umístit „na pevno“ tj. na trhačku – při záběru tedy sumec volně neodvíjí šňůru z navijáku, ale utrhne trhací vlasec nebo jej utrhneme my při záběru. Tuto variantu jsem však sám ještě netestoval. Montáž se zátěží „na trhačku“ je nutné zavézt.
Metoda pro lov sumců na stojatých i tekoucích vodách.
Trhací vlasec: 0.18 - 0.30 mm podle podmínek, délka max. 1.5 m (v ČR viz. RŘ, konkrétně předepsaná vzdálenost 1.5 m mezi pomocnou bojkou a splávkem). Na obou koncích vlasce je dobré navázat karabiny pro snadnější připevnění ke splávku a pomocné bojce. Nebo je možné na jednom konci vytvořit smyčku a tu využít pro přichycení k pomocné bojce, na druhý konec karabinu.
Velikost pomocné bojky a splávku je max. 10 x 10 x 10cm (v ČR viz. RŘ). Bojka smí být max. 25 m od břehu.
Metoda určená pro lov sumců na stojatých až středně tekoucích vodách. Některé uvedené informace týkající se nosností šňůr apod. jsou pouze orientační, v praxi se mohou lišit podle podmínek. Metoda je uzpůsobena rybářskému řádu pro ČRS. V MRS se může lišit.
Metoda je určena pro lov sumců na stojatých i tekoucích vodách, kde je povoleno zavážení – tato montáž se totiž musí zavážet. Na rozdíl od pevné bojky, kde po záběru vláčíte spolu se sumcem i těžkou kotvící montáž a bojku (činku), tak u trhací bojky zdoláváte jen montáž se splávkem a kontakt s rybou je daleko lepší.
Alternativní řešení:
Pokud lovíte blízko břehu nebo poblíž překážek (padlé stromy apod.), je možné přivázat druhý konec trhacího vlasce k překážce nebo ke břehu. Pokud lovíme u překážek je dobré tomu přizpůsobit náčiní.
zkuste používat zvukové splávky, sumec reaguje na vibrace a zvuky