Umělým vysazování je lín rozšířen téměř ve všech mimopstruhových vodách a údolních nádržích. Lín vyhledává úseky, kde velké vody nanesly bahno, s klidnou a prohřívající se vodou a s hojnoustí porostů vodních a bažinných rostlin, třeba jen v pobřežních pruzích.

Lín obecný – kde jej lovit

Lín je ryba, které vyhovují tůně a odstavená ramena. Lín je rybou stálou, nemění svá stanoviště. Potravu lín hledá v pobřežním pásu, má svá stálá místa, kam se pravidelně vrací. Lín je všude, kde jsou pobřežní porosty nebo kde se nám sám ukáže (kymácení stvolů trav, zákal vody, jak ryjí v bahně, nebo šňůrky bublinek ode dna). Často stačí, zejména v tekoucí vodě, při břehu jen několik málo trsů puškvorce nebo kosatce i trávy, na pobřeží polehlé do vody. Největší úspěchy má ten, kdo si zvykl nastražovat na líny blízko břehu. Lín je ryba, jež dává přednost zarostlým partiím blízko břehu.

Lín obecný – kdy jej lovit

Lín je aktivní od prvního oteplení v květnu až do konce června, pak až v srpnu. Ráno a navečer, na začátku sezóny po celý den. Příznivé podmínky pro lov lína  jsou mírně zvýšená, přikalená voda a podmračno, s teplými dny. Za trvale pěkného počasí bere lín také dobře jen ráno a večer, přes den jen když sbírají potravu na porostech nebo když hledají ve dně. V srpnu, září a říjnu bere lín jen na malé nástrahy.

Lín miluje místa, kde jsou pruhy rákosí, leknínová pole nebo trsy jiných rostlin. Všude tam totiž má lín nejen dostatek potravy (červy, plže, larvy hmyzu), ale také úkryt před dravci jako je štika.

Lín je sice velmi opatrná ryba, avšak rybář, který vodu a její okolí pozoruje, může lína velmi jednoduše vyhledat. Lín, totiž při hledání potravy ryje v bahně a to pak v nadýchaných obláčcích stoupá k hladině. Pokud je voda příliš kalná a nebo hluboká, budou místo bahna vidět pouze bublinky, uvolňující se s bahna. Bublinky vypadají, jakoby na dně někdo pouštěl CO2 ze sodovky…

Lín obecný – vhodné náčiní

Pro chytání lína na volné vodě stačí normální prut, vlasec o tloušťce 0,15-0,20, háček 7-12, dobře vyvážený splávek. Pro chytání v zarostlých partiích prut delší, vlasec o tloušťce 0,22-0,26 (často i většího lína musíme bez zdolávání vytáhnout přímo z vody). Neměl by chybět ani podběrák. Od srpna používáme jen malé háčky 14-16.

Lín obecný – lovební způsoby

Na lehko se splávkem s nástrahou těsně nade dnem (častěji přehazujeme pro případ, že by nástraha místy zapadla do bahna). Na položenou se splávkem i bez splávku, lehčí dobře průběžné olůvko nebo přemetací olůvko. V hodně zarostlých porostech, kde máme možnost si vytrhat okénko, se dá lovit lín na spouštění a zvedání.

Lín obecný – vhodné nástrahy

Od jara do léta se lín loví na  žížaly (hnojné i kopané), patentky, larvy hmyzu, masní a mouční červi a menší plži. V druhé polovině sezóny  lín zabere na těsto, kolínka (těstoviny), chlebovou kůrku, brambory a hrách. Používáme-li těsto, bramboru nebo hrách, musíme předem mírně vnadit, jinak během chytání prokrmujeme. Velmi se osvědčuje kukuřice v mléčné zralosti. Kukuřicí nevnadíme předem, jen během chytání po zrnkách. Od srpna je také dobré houskové těsto zahuštěné strouhankou.

Lín obecný – ostatní

Lín bere důvěřivě a charakteristicky (poťukává a pak teprve ujíždí). Denní doba intenzívního braní lína trvá jen krátce. Lín obecný je opatrný a plachý, protože se združuje při březích. Na údolních nádržích nastražujeme na líny rovněž při březích a hledáme je v úplných mělčinách. Jinak má lín mnoho společného s kaprem, proto doposud většina úlovků lína pochází z nastražování na kapra. Rozšíření  a  hojnost  v našich vodách umožňují specializovat se na lov lína. Lín je ryba, kterou zradí neopatrný příchod k vodě, nepřesné nahazování i časté přehazování a opravování již nahozené nástrahy. Při lovu línů se nedoporučuje držet prut v ruce.

Líni vypouštějí bubliny

Lín se také v teplém počasí prozrazuje hlasitým mlaskáním a srkáním při vodní hladině, uprostřed vodního rostlinstva. Tyto zvuky a také pohyby rostlin jsou neklamným důkazem přítomnosti lína.

Volba rybolovné techniky při lovu lína je prvním krokem k úspěchu. Lína chytáme buďto na položenou se splávkem a bez splávku, nebo na plavanou se splávkem. Pokud není potřeba nahazovat příliš daleko (přehradní nádrže) doporučuji zvolit variantu se velmi jemným a citlivým splávkem (4-10g). Jelikož je při lovu lína velmi pravděpodobný záběr kapra, vlasec ani pruty příliš jemné nepoužívejte.

zakrmení lína dobře funguje strouhanka smíchaná se špetkou anýze nebo skořice a kukuřicí. Tuto směs zatraktivníme přimícháním kousků žížal, nebo červů.

Na líny používáme jako nástrahu snad všechno co dům dal. Osvědčené nástrahy na líny jsou žížala, bílí červí, kukuřice.

T I P : Na háček číslo 6 napícněte 2 zrnka kukuřice a 2 hnojáčky (na podzim 1+1). Špička háčku musí zůstat volná…

Na Zoufalí rybáři najdete velké množství rybářského vybavení za bezvadné ceny. Kupte si rybářské potřeby, pruty, navijáky, nástrahy od znamých výrobců rybářských potřeb. Naše heslo zní – s námi chytnete vše. Pořiďte si kvalitní rybářské potřeby a načerpejte inspiraci v našem rybářském magazínu. Zoufalí rybáři nakonec nebudete.
Vybírejte z nabídky
10448
produktů
160
ověřených dodavatelů
Top akce a slevy na vybrané zboží
© Copyright 2018 - 2021 - 
Zoufalí rybáři