Ve stojatých, silně se prohřívajících vodách s měkkým dnem. Karas vyhledává také zarostlé vody. Setkáváme se s ním ve starých říčních ramenech, tůních, propadlinách po těžbě zemin a v návesních nádržích. Karas je velmi otužilý a nenáročný na obsah kyslíku ve vodě. Vydrží proto i v silně zabahnělých vodách, které se prohřívají a v zimě zamrzají až ke dnu. V tekoucích vodách jen ojediněle. Karas se zdržuje většinou u dna.
Od jara do podzimu, v létě za podmračného, ale teplého počasí. Příznivý je drobný deštík za bezvětří. K podzimu vyhovují slunečné dny. Na ochlazení reaguje velmi citlivě tím, že přestává brát.
Stačí jemné, jako na většinu druhů bílých ryb. Dobře vyvážený splávek na vlasci o tloušťce 0,15-0,20 a háčky velikosti 8-10.
V zabahnělých vodách na plavanou, hloubka nařízena tak, aby nástraha plavala jen několik centimetrů nade dnem a nezapadla do bahna. V silně zarostlých vodách, kde se nám podaří vytrháním porostů udělat si do vody okénko, použijeme zvedání a spouštění.
Červi, nejlépe červené hnojní žížalky, malí okružáci, kuličky.
Karas je náladový, bere však nedůvěřivě. Vnaděním se dá karas stáhnout z dalekého okolí. Návnadu předkládáme na krmítkách, aby nazapadla do bahna. Karas má tuhý život, a proto se používá jako výborná nástražní živá i mrtvá rybka na vláčení. Karas má velmi dobré maso. Lov karasů je zábavný, vyžaduje také pozornost a trpělivost. Ve vodách, kde je karasů málo, dorůstají do vyšších hmotností.