Kapr obecný se vyskytuje  téměř ve všech vodách v ČR. V pstruhových vodách je ovšem  výskyt kapra ojedinělý. 

Kapr obecný – přirozený výskyt

Kapr obecný má totiž rád stojaté či mírnětekoucí vody s teplejší vodou. Dno kaprovi vyhovuje nejlépe měkké až bahnité.

Kapr obecný se vyskytuje v rybnících, zatopených štěrkovnách, zatopených pískovnách, v údolních nádržích. V tekoucích vodách hledáme kapra v odstavených ramenech a tišinách se zpáteční vodou.

Obecně se říká, že je nejlepší chytat kapry tam, kde nám fouká vítr do tváře. Kapry s úspěchem lovíme tam, kde se sami ukazují.

Opomíjená místa v letním období jsou místa kolem břehů.  Literatura i vlastní zkušenost mi potvrdily, že je to obrovská chyba!!!!

Kapr obecný – ideální doba lovu

Kapra můžeme ulovit po celý rok. V době, kdy voda dosáhne 8 stupňů, začínají kapři vyhledávat příbřežní oblasti s teplejší vodou a začínají zvyšovat svou aktivitu. V chladném podzimu a zimě jsou záběry kapra spíše ojedinělé. Čím víc se od října voda ochlazuje, tím víc se kapři stahují do hloubek.

Kapr obecný začne nejvíce brát, když je voda v rozmezí 10-15 stupňů. To je zlaté období pro lov kapra.

Příznivé činitele pro lov kapra: větrné počasí,  mírně stoupající a přikalená voda, klesajicí barometrický tlak. Vane-li silnější vítr, směrem k nám, nebojte se chytat u břehu.

Na jaře hledáme kapra na mělčinách, při břehu a chytáme po celý den.

V létě brzy ráno a navečer po západu slunce a hledáme kapra v hloubkách 2-5m

Podzim opět po celý den. Čím chladněji tím hlouběji. V začátcích podzimu ještě v přípřežních oblastech.

V zimě nejlépe okolo poledního. V tůních a větších hloubkách.


Rybářské potřeby pro lov kapra – Rybářské pruty pro lov kaprů

Při lovu kaprů na položenou a plavanou.

  • Kde kapry hledáme
  • Jak stáhnout kapra – video
  • Kapr recepty

Pruty používáme, podle toho, jak daleko se chystáme lovit.  Standartní obyčejné kaprové pruty mají gramáž do 150g. Pro dlouhé hody přes 100 m už vyžadují silné pruty s akcí ve špičce a vyšší gramáží…Ideální délka prutu je 3,60 až 3,90m

Feeder

Stále oblíbenější technika lovu, vyžaduje speciální „feederové“ pruty s vyměnitelnými špičkami prutu, které jsou tak citlivé, že se staly nejefektivnějším ukazatelem záběru vůbec!!!

Navijáky

Oblíbené kaprové navijáky jsou s baitrunerem. Hlavní je, aby se na cívku dalo navinout alespoň 150m vlasce nebo šnůry na které budeme kapra lovit. Brzdu navijáku si nezapomeňte dobře seřídit.

Vlasec

Kapr obecný vyžaduje monofilní vlasec o tloušťce 0,26 – 0,35 mm dle prostředí, ve kterém budete chytat. Případně je možno použít pletené šňůry.

Háčky

Háčky používáme dle nástrahy, na kterou budeme lovit. Háčky používáme od velikosti 6 do velikosti 3/0. V chladnějším období používáme menší, v teplejším období, můžeme použít větší háčky.

Nástrahy

Kapr obecný je všežravec. A to doslova. Kapra chytíte opravdu na všechno. Nejčastější úlovky kapra jsou na boilies, kukuřici, foukačky, žížaly, červy. Kapr obecný se dá ulovitt na různá těsta, dle vaší fantazie. Dále lovíme kapry na brambory, těstoviny, hrách, fazole, sójové boby, pečivo, sýr, sýrové těsto, salám, kočičí a psí suchary.

Shrnutí

Kapr obecný je velmi náladový a opatrný. Při lovu v blízkosti přehu je doporučováno doslova se k místu, kde kapra budeme lovit, připlížit… Kapr obecný je ryba, u které zvýšíme svou naději na úlovek vnaděním. Vnadění je u lovu kapra základ. Šance na ulovení kapra zvýšíme tím, že nástrahu namáčíme do ochucovadel, aminokyselin apd. Kapr totiž používá k nalezení potravy také svůj vynikající čich.

Na Zoufalí rybáři najdete velké množství rybářského vybavení za bezvadné ceny. Kupte si rybářské potřeby, pruty, navijáky, nástrahy od znamých výrobců rybářských potřeb. Naše heslo zní – s námi chytnete vše. Pořiďte si kvalitní rybářské potřeby a načerpejte inspiraci v našem rybářském magazínu. Zoufalí rybáři nakonec nebudete.
Vybírejte z nabídky
10448
produktů
160
ověřených dodavatelů
Top akce a slevy na vybrané zboží
© Copyright 2018 - 2021 - 
Zoufalí rybáři