Cejn velký je velmi rozšířený umělým vysazováním v době nedostatku násad kapra.

Cejn velký – Kde jej lovit

Obývá rozsáhlejší, hlubší a kledné dolní úseky mírně tekoucích a proteplených vod, odstavená ramena, tůně, důlní propadliny a zatopená štěrkopískoviště s měkkým dnem. Cejn žije ve všech mimopstruhových údolních nádržích. Cejn se zdržuje  nejraději v hlubokých úsecích, v zátočinách, nad jezy, v prohlubních a jámách ve dně, vždy dále od břehu. V zarostlých vodách v okolí pásma vodních porostů. Přes den je cejn v hloubce, navečer na mělčinách a u hladiny. V údolních nádržích je cejn v místech na rozhraní, kde se břeh rychle svažuje k řečišti a kde hloubka 2 – 5 m je nedaleko od břehu. Žijí společensky v houfech, během dne přetahují za potravou. Cejn se vyhýbá místům s kamenitým dnem.

Cejn velký – kdy jej lovit

Od května do konce září, zabere i v teplém podzimu, v některých úsecích pod údolními nádržemi i v mírné zimě. Za horkých letních dnů nebere. Cejn bere v nejčasnějších ranních a nejpozdnějších večerních hodinách, je-li nižší čistá voda za ustáleného pěkného, dusnějšího a bezvětrného počasí. Za pošmourného, ale teplého a větrného dne berou i přes den, hlavně v zátokách a místech chráněných před větrem. Zejména v údolních nádržích vyhledávají břeh chráněný před vlnobitím.

Cejn velký – náčiní

Jemný, dlouhý prut s citlivou špičkou, vlasec o tloušťce 0,15 – 0,25, udička krystal velikost 5 – 12, citlivý splávek s delší anténkou nebo splávek klouzavý, přesně vyvážená udice dělenou zátěží. Při lovu na položenou zátěž 20 – 25 cm od háčku. Místo splávku také závěsný splávek z drátu s přestavitelnou zátěží.

Cejn velký – lovební způsoby:

Na plavanou se splávkem s nástrahou po dně. Na položenou se splávkem pevným nebo závěsným nebo bez plávku za použití číhátka. Tam, kde hloubka vody je větší než délka prutu, chytáme na položenou s klouzavým splávkem. Stejně tak chytáme ve větších hloubkách nebo daleko od břehu, kde nemůžeme odměřit hloubku. Na dně smí ležet jen nástraha a kus návazce od háčku k prvnímu olůvku dělené zátěže. V létě, jezdí-li cejni k večeru při povrchu, chytáme umělými muškami nebo na plovoucí kůrku bílého pečiva.

Cejn velký – nástrahy

Cejn velký zabere na živočišné i rostlinné nástrahy, tj. larvy pakomárů (patentky), bílí masní a mouční červi, hnojní červi, larvy obojživelného hmyzu, těsto, těstoviny, brambora, rýže, kukuřice, hrách, obzvlášť vařené ovesné vločky a vařené kroupy a bílé pečivo.

Cejn velký – ostatní:

Cejn je plachý a opatrný. Úspěch je podmíněn přiměřeným vnaděním den před lovem, pak krátce před lovem a mírným prokrmováním během chytání. U správně seřízené udice se splávek při zabrání cejna nepotápí, ale z kolmé polohy se položí do polohy vodorovné, nebo se zabrání projeví povolením vlasce. Záběry cejna jsou opatrné a jemné, což vyžaduje plné soustředění. Úspěch je stejně podmíněn nastavením správné hloubky, kterou máme na každém místě změřit. Berou-li cejni a pak najednou přestanou brát, rychle se přemístíme do míst, kam houf cejnů přetáhl. Po záseku se musíme snažit cejna co nejrychleji pozvednou ode dna a vývést ho z místa lovu, aby nepoplašil ostatní cejny z houfu. Na lov cejna se můžeme velmi dobře specializovat.

Na Zoufalí rybáři najdete velké množství rybářského vybavení za bezvadné ceny. Kupte si rybářské potřeby, pruty, navijáky, nástrahy od znamých výrobců rybářských potřeb. Naše heslo zní – s námi chytnete vše. Pořiďte si kvalitní rybářské potřeby a načerpejte inspiraci v našem rybářském magazínu. Zoufalí rybáři nakonec nebudete.
Vybírejte z nabídky
10448
produktů
160
ověřených dodavatelů
Top akce a slevy na vybrané zboží
© Copyright 2018 - 2021 - 
Zoufalí rybáři