Bolen se vyskytuje na celém území České republiky v širších tocích cejnového pásma a ve spodní části parmového pásma.

Bolen dravý – kde jej hledat

Bolen vyhledává hlubší, delší, klidnější, tažné a prosluněné úseky s tvrdším dnem. Velmi mu vyhovují také rozsáhlejší  údolní nádrže a zatopená štěrkopískoviště. Bolenovo rozšiřování je v poslední době plánovitě podporováno slibně se rozvíjejícím úmělým chovem a odchovem starších násad. V létě se bolen zdržuje při hladině, v zimě v hloubkách u dna.

Bolen dravý – kdy jej lovit

Na začátku a na konci lovební sezóny, kdy jsou rybky u dna a chybí náletová potrava. V létě za slunného dne, kdy se ryby vyhřívají a přejíždějí ve skupinách při hladině. Bolen na sebe upozorní hlučnými obraty a výpady při lovu malých rybek, které často pronásleduje i do mělčin. Pravá bolenová sezóna začíná až k podzimu.

Bolen dravý – vhodné náčiní

 Jemné, prut delší s dobrou akcí, přiměřený způsobu zvoleného lovu. Vlasec o tloušťce 0,20-0,25, větší mušky (bolenové) na háčcích 3-6, vláčené umělé mušky (strímry), malé třpytky (4-5cm), kymácivé, lžičkovité i rotační s jedním ocasním trojháčkem. Háčky na nastražování rybek a živého hmyzu velikosti 1-3/0. Účinný je štíhlý wobler, rapala, pilker, twister, zejména červené bolení olůvko. Červenými třapečky opatřujeme všechny koncové háčky. Je dobře vyzkoušet i bolení peříčko.

Bolen dravý – lovební způsoby

Na plavanou bez splávku a bez zátěže se živou rybičkou. Na přívlač se třpytkou nebo mrtvou rybkou. Vláčíme vždy pod povrchem hladiny tak, že nahazujeme napříč toku a nástrahu nenápadně přivádíme do míst, kde tušíme bolena. Muškaření suchou nebo mokrou muškou, kterým popotahováním dodáváme přirozený pohyb. Při březích pod pobřežními porosty na třepačku. Vátá šňůra s živým hmyzem. Vláčení zatížené mušky nahatované lehkým vláčecím prutem a smekacím navijákem. Na podzim na položenou jako ostatní dravé ryby. Dobrých výsledků podmíněných překvapením vyhřívajících se bolenů při hladině lze docílit  „na třepanou“ ve dvou – tandem.

Bolen dravý – nástrahy

Mušky (strímry), třpytky, živý hmyz (luční kobylky, chrousti, motýli, pošvatky), malé rybky (ouklej, slunka, hrouzek), slanina, půlená mrtvá rybka. Umělé nástrahy musí připomínat lesklé a protáhlé tělo oukleje nebo topící se hmyz.

Bolen dravý – ostatní

Bolen velmi dobře vidí i na velkou vzdálenost, je plachý a opatrný. Bolen velmi dobře rozeznává umělé nástrahy od přirozených. Proto se musíme dobře krýt, prováděl daleké hody. Nástrahu předkládáme tak, aby ji bolen neměl čas prohlížet, nebo nahazujeme mimo stanoviště bolena a pak proudem splavujeme nástrahu do jeho blízkosti. Vláčíme rychleji a při jeho zaútočení nesmíme zpomalit. Na lov bolena se můžeme specializovat, ale jeho úlovky bývají zatím ojedinělé.

Na Zoufalí rybáři najdete velké množství rybářského vybavení za bezvadné ceny. Kupte si rybářské potřeby, pruty, navijáky, nástrahy od znamých výrobců rybářských potřeb. Naše heslo zní – s námi chytnete vše. Pořiďte si kvalitní rybářské potřeby a načerpejte inspiraci v našem rybářském magazínu. Zoufalí rybáři nakonec nebudete.
Vybírejte z nabídky
10448
produktů
160
ověřených dodavatelů
Top akce a slevy na vybrané zboží
© Copyright 2018 - 2021 - 
Zoufalí rybáři