Současná oblast sivenova rozšíření je dána rozsahem umělého vysazování. Siven se vyskytuje zcela ojediněle v některých našich výše položených pstruhových vodách s kyselou, chladnou vodou i v úsecích bez úkrytů. Zdomácní i v horských údolních nádržích, jak tomu bylo např. v Jizerských horách. Pochází ze Severní Ameriky, odkud byl dovezen ve stejném období jako pstruh duhový. Přes řádu pokusů se v našich tekoucích vodách nerozšířil. jako ryba nejčistších vod je velmi náchylný k onemocnění furunkulózou. Siven se kříží se pstruhem potočním, potomstvo je neplodné.

Síh severní maréna – kde jej lovit

Síh je jezerní ryba, známá také pod jménem maréna velká, která zdomácněla v našem rybničním hospodářství. Síh je ryba pocházející ze severopolského jezera Miedwie (Madük). Umělým vysazováním se tato ryba rozšířila do některých údolních nádrží a větších vodních nádrží a zatopených štěrkopískovišť. V řekách se těžko uchytí.

Úlovek marény především z nádrží rok od roku stoupá. Síhy, který jsou hlubinnými rybami, hledáme v hloubce u dna, za teplého a deštivého počasí ve středních hloubkách nebo mělčích místech a pak při hladině, když stoupají za hmyzem. Stavy síhů v některých vodách jsou zvyšovány jejich intenzívním vysazováním do vybraných lokalit.

Síh severní maréna – kdy jej lovit

Celoročně mimo horké letní období.

Síh severní maréna – vhodné náčiní

Jemné náčiní. Středně těžky prut, dobře vyvážený splávek, vlasec o tloušťce 0,15-0,20, háček 9-12, mušky 12-14, souudicoví se dvěma bočními návazci, třpytky na svislé vláčení, miniaturní štíhlé, 4-6 cm dlouhé pilkery, minitřpytky délky 15 mm s křidélkem z perleti s háčkem č. 8, páternoster na zvedání a spouštění.

Síh severní maréna – lovební způsoby

Síha se dobře chytá na plavanou s dobře vyváženým splávkem, také s nástrahou 10-20 cm nade dnem, kde je bezpečně tvrdé dno, také na dno jako u cejna. Lov souudicovím, muškaření a lov marmiškou, přívlač s miniaturními třpytkami zvedáním a spouštěním nebo typem Hegene.

Síh severní maréna – vhodné nástrahy

Patentky, hnojní červi, bílí červi, larvy chrostíků a pošvatek, těstoviny (kolínka), suché mušky, mokré mušky – nymfy, malé marmišky nebo minipilkery opatřené přídatnou nástrahou, miniaturní perleťové třpytky. Na podzim a v zimě na nejmenší rybičky nastražené za oba pysky umístěné ve volné vodě.

Síh severní maréna – ostatní

V sedmdesátých letech k nám byl dovezen z Ruska síh peleď, jeho aklimatizace se zdařila. Kříží se se síhem marénou, kříženci velmi dobře rostou. Rozšíření síha a jejich kříženců v našich vodách není prozatím ještě takové, aby se bylo možné na jejich lov specializovat. V některých sportovních rybnících a ve většině údolních nádrží je jejich výskyt hojný. Pravidelně na sebe upozorní při lovu jiných ryb nebo při vyvstávání k hladině.

Jsou velice plaché. Dosahují hmotnosti 1 až 1,5 kg. Tato ryba je velmi chutná, jako všechny lososovité ryby. Živí se planktonem a zvířenou dna, v prostředí s výskytem drobných rybek se u nich projevuje částečná dravost. V důsledku toho je velmi variabilní ve tvaru těla, vzrůstu, zejména ve způsobu života a v životních projevech. S doporučovanými lovebními způsoby získáváme pomalu vlastní zkušenosti z lovu této ryby.

Imitace rybek z nejrůznějších materiálů z úspěchem používalo již několik generací štikařů, ale ještě nikdy nebyla nabídka umělých nástrah tak bohatá, jako v současné době.

Plandavky (blinkr)

Na nejstarší nástrahu z plechu plandavku ještě někdy nazývanou také lžička nebere žádný druh ryb raději než štika.

     20151028215225

Rotační třpytky

Rotační třpytky používají rybáři lovící přívlačí zejména jako nástrahy na okouny a pstruhy. Na velké modely se však dají chytat i štiky.

 20151028215229

Spinnerbaits

Americký vynález, který pod vodu působí obrovský rozruch. Tyto nástrahy jsou neobyčejně úspěšnou kombinací rotačky a twistru. Oblíbený výrobce spinnerbaitsů je firma Jenzi.

20151028215232

Twistery a gumové rybky

Nástrahy z měkkých plastických hmot jsou jednimi z nejpopulárnější a nejlevnějších nástrah na štiky posledních let a mají mnohostrané využití.

 20151028215236Woblery

Umělé nástrahy ze dřeva, umělých hmot nebo kovu ve tvaru rybek se nazývají woblery. Pro štikaře jsou nezbytné zejména při lovu hlubinnou přívlačí. Woblerů je spousta druhů. Dle velikosti, s možností zvukových efektů, jedno a dvou dílné, ale hlavně potápivé a plovoucí modely.

20151028215239

Štika – jak na ni

Předchozí: Štika s rajčatovou omáčkou
Další: Štika obecná

Prut

Předchozí: Štika přirozené nástrahy
Další: Recepty ze štiky

Úspěch při lovu štik v zimě

Jeseter  – kde jej lovit

Jesetera lovíme v hluboké, volně plynoucí vodě s tvrdším dnem. Jeseter se zdržuje  ve větších hloubkách, přes 4 metry a více, v silně tažné vodě, převážně u dna. V létě a výjimečně i na podzim ráno a večer jeseter vytahuje do úplavů a kos pod štěrkopísčité příbřežní náplavy. Jeseter se vyskytuje již jen ojediněle a úlovek je vzácností, přestože dříve v Dunaji byl velmi hojný a občas se zatoulával do dolní Moravy. V současné době se jeseter vyskytuje ojediněle.

Jeseter – kdy a čím lovit

V červenci a v srpnu, náhodně i na začátku září. Používáme prut přiměřený vodě a použité zátěži s měkčí špičkou, vlasec o tloušťce 0,35 se dvěma nestejně dlouhými návazci o tloušťce 0,25, háček velikosti 8-10, těžkou zátěž s postranní montáží.

Jeseter – lovební způsoby

Na položenou, podobně jako při lovu parem.

Jeseter – vhodné nástrahy

Jesetera lovíme na červy, larvy vodního hmyzu, měkkýše a malé kousky rybiček.

Jeseter – ostatní

Jeseter žije v houfech, po celý život se zdržuje ve sladké vodě. Jeseter malý je nápadná ryba, která má hřbet a boky pokryté poměrně velkými kostěnými štítky. Průměrná hmotnost lovených jeseterů je 0,5-1 kg.